blog
100 év, 5200 hét, 3 milliárd szívdobbanás:
futva szalad Az idő.
Minden nap lehetőség.
minden perc ajándék.
minden pillanat számít.
ne maradj le a könyvbemutatóimról, előadásaimról, közösségi futásainkról:
életem képekben
sporttal, egészséggel, kutatásaimmal, könyveimmel, előadásaimmal, szerepléseimmel
kapcsolatos tevékenységeim az elmúlt évekből:
Az első személyes találkozásunk helyszíne egy fővárosi kávézó volt, ahova futva érkeztem, kezemben a “Futni, hinni, élni” könyvvel, stílusosan, hitelesen, a könyv témájához hűen.
Fridivel legalább 1 órán át flowban beszélgettünk, mintha évek óta ismernénk egymást. Úgy váltunk el, hogy még visszajelez, hogy lesz-e interjú.
Egyszer csak csörög a telefon, Fridi hívott: lesz interjú, zokogva olvasta végig a könyvet.
Telnek a napok – email váltások, telefonhívások, közeleg a stúdió felvétel időpontja.
Közben visszahallgatom harmadjára is a kedvenc Fridi-podcast részemet, a Frei Tamással készült beszélgetésüket.
Nézegetem a csatornát.
Zseniális interjúk Karikó Katalinnal, Steigervald Krisztiánnal, Dr. Máté Gáborral, Náray Tamással, Dr. Schwab Richárddal, Azariah-val és még sokan másokkal.
Hamarosan itt lehetek én is, egy álom válik valóra.
Életem eddigi legnagyobb lehetősége várt rám. Már elújságoltam a családomnak és barátoknak, hogy hol fogok szerepelni.
Készülök, mert tudom, hogy mekkora lehetőséget kaptam: olyan érzés volt, mintha 20 évnyi rendíthetetlen munka és szorgalmas tanulás után kijutottam volna a “hazai podcastek olimpiájának” döntőjébe, a Friderikusz-podcastba, ahol egyetlen induló vagyok, így csak annyi a feladatom, hogy beérjek a célba.
Az elmúlt két évtized sok-sok küzdelme mind megérte, gondoltam. Minden jó, ha a vége jó.
De ennek a beszélgetésnek sajnos nem lett vége: félúton ki kellett szállnom. Ahogy a sportban mondani szokás: ez egy DNF volt, Did Not Finish, azaz nem értem célba.
Nem tudtam hozni a teljesítményt – nem volt elég érzelmi töltet a beszélgetésben. Hiába a gyerekkori álmok és a rákkal vívott harc története vagy a saját fejlesztésű orvostechnikai eszköz története, nem jött át eléggé a beszélgetés során, hogy ez mit jelentett számomra.
Az Élet nem mindig igazságos – habár legtöbbször mágikus, olykor-olykor tragikus. Ezt megtapasztaltam a rákkal való küzdelmem során, testvérem elvesztése kapcsán és a be nem fejezett Friderikusz-podcast alkalmával is.
Mégis, emelt fővel és a legnagyobb tisztelettel távoztam, és Fridi podcastjét továbbra is az ország legjobbjának tartom ebben a műfajban: számomra a hazai podcastek olimpiájának abszolút döntőse és nyertese.
Öröm és örök élmény volt számomra, hogy megismerhettem Friderikusz Sándort, vagy ahogy mindenki ismeri, Fridit.
„A 📘Super sapiens irodalomkutatása során egy év alatt több száz cikket és 72 könyvet végigolvasva azon merengtem, hogy aki nem szeret olvasni, azzal hogyan lehetne mégis megszerettetni?
A megfelelően kiválasztott könyvekből néhány óra leforgása alatt évek vagy évtizedek tudását sajátíthatjuk el. Ezáltal az Élet számos területén mérhetetlen “versenyelőnyre” tehetünk szert, hiszen a tudás hatalom – és felelősség.
Ma már viszont a TikTok és a közösségi média hírfolyamainak audiovizuális élményével és figyelemelterelésével kell versenyeznie egy könyvnek, hogy az emberek (kiváltképp az utánunk következő Z- és Alfa generációk) ingerküszöbét is megüsse, amit lát/olvas.
Éppen ezért, a Super sapiens könyv a ‘longevity-tudástár’, a személyes történetek és a tapasztalatátadáson felül egy olyan vizuális élményt is kínál, amely miatt talán nagyobb kedvvel és figyelemmel forgatja minden érdeklődő: a könyv logikai felépítése, történetének kibontakoztatása, komplex témákat összekötő tartalma, belső arculata és látványelemei a végeláthatatlan zajjal terhelt világ által ellopott figyelmünket hivatott visszaszerezni és fókuszban tartani.
Mégpedig azért, hogy garantált legyen az olvasás közbeni flow élmény – még akkor is, ha a TikTok videóival és az Instagram csillogó-villogó hírfolyamával kell versenyeznem az olvasók figyelméért.
A könyvben megpróbálom meghekkelni (visszanyerni) az elkopott – vagy inkább ellopott – figyelmünket.
Betekintő gyanánt a tberci. hu🌐 oldalon a Super sapiens könyvbe bele is lapozhattok, ahol néhány grafikai elemet is láthattok a belső arculatból szemezgetve. A grafikai elemek összhangban vannak a 📕Futni, hinni, élni kötettel.
Mérhetetlen köszönet illeti Vágó Ádám grafikus kollégát és barátomat, aki közel 1 éven keresztül dolgozott a könyv arculatán – és nem küldött el melegebb éghajlatra még akkor sem, amikor az N-dik módosítást kértem egy-egy elemen.🙏 (Ahol N tart végtelenhez: N➡️♾️)
⬇️Ehhez hasonló grafikai elemekkel találkozhattok a teljes köteten át, közel 430 oldalon keresztül.”
Futással a 120 éves életért – Thuróczy Bertalannal túlélésről és longevityről
Csak akkor, ha arra használjuk a testünket, amire a Homo sapiens eddigi evolúciója során adaptálódott. Gondoljunk bele, hogy néhány tízezer éve az őseink mamutra vadásztak, vagyis rengeteget mozogtak. Ezzel szemben a mai ember alig mozog, ami érthető, hiszen nemhogy vadászni nem kell, még a boltba sem kell elmenni, mert telefonról is elintézhetjük a bevásárlást. Viszont, ha a kényelmes élet mellett naponta mozgunk néhány kilométert akár sétálva, futva, bringán, úszva, túrázva, bárhogy, ahogy jólesik, akkor a testünk fizikai terhelése közelít majd ahhoz az életvitelhez, amely a legtermészetesebb neki, és ez nem más, mint a mozgó életmód. Tehát a válaszom: igen, élhetünk akár száz évet is egészségesen. Hogy hogyan és mit kell tennünk ennek érdekében, akár már huszonévesen is, arról is írok a Super sapiens című könyvemben.”
„Egészségünk egyik alappillére a táplálkozás. Én mindig a sportból, a futásból indulok ki, központi eleme az életemnek, de lehet, hogy másnak más, úgyhogy próbáljuk meg a futás helyébe behelyettesíteni azt a mozgásformát, ami a központi eleme az életünknek. Úgy gondolok a szervezetemre, mintha lenne egy Ferrarim, ezért nem mindegy, mivel tankolom meg” – vallja. 2024-ben jelenik meg Super sapiens címen a második könyve, amelyben részletesen ír arról is, hogyan lehet bőrünkre tapasztott bioszenzorokkal és egészséges életmóddal, valamint biohacking és longevity praktikákkal optimális teljesítményt elérni – és mi kell ahhoz, hogy 120 évig egészségesen élhessünk.”
Podcast: https://qubit.hu/2023/12/28/thuroczy-bertalan-a-testunk-olyan-mint-egy-ferrari-nem-mindegy-mit-toltunk-bele
Facebook bejegyzés, 2023.11.01.
„Thuróczy Bertalan ráktúlélőként orvosbiológiai mérnök lett, tehát kicsit villamosmérnök, kicsit orvos. Évek óta hatalmas energiákkal egy, a világon egyedülálló okoskesztyű fejlesztésén dolgozik, amit a nála is jelentkező Raynaud-szindróma kezelésére, először saját magán próbált ki. Ez a keringési zavar lehet a kemoterápia mellékhatása, ha nem kezelik, akár az ujjak elvesztését is okozhatja. Thuróczy életvidám, kreatív sportember, a BEAC jeles félmaratoni futója, jelenleg második könyvén dolgozik, Super sapiens címmel. Első kötete a Futni, hinni, élni leginkább a betegség és a gyógyulás, valamint bátyja halálának megrázó, egyben felemelő története.”
Olyan, mint egy népmese. Az ismeretlen rákóczifalvi parasztlegény elindul fővárost hódítani, hogy levágja az útjába kerülő hétfejű sárkány összes fejét. Az első a műegyetemi felvételi, rögtön bejutott a villamosmérnöki karra, ami az előnyösebb helyzetű, előéletű ifjakkal megmérkőzve igen kemény meccsnek bizonyult. A sárkány következő feje a rák villámcsapásszerű diagnózisa. Ez egy időre kedvét szegte, minden erejére szüksége volt, hogy valahogy ép ésszel dolgozhassa föl a borzalmas hírt.
Aztán hősünk, romjaiból magához térve mérnöki precizitással tervezte meg, hogyan vágja le sárkánya további fejeit. A hererákra azt mondják, ez a legjobb fajta, műtéttel legkönnyebben gyógyítható daganat. Ha belegondolunk, hogy igen könnyen hozzáférhető helyen van, ezt könnyű belátni. Ám a jobb oldali hereeltávolító műtét egy fiatal, szerelemre, családra vágyó fiúnál óriási lelki csapás.
Mint nemrég megjelent életrajzi könyvéből is kiderül, akasztófahumora sem hagyta cserbe. Amikor haja intenzíven hullani kezdett, fodrászhoz ment kopaszra nyíratni a fejét. A fodrász elsőre fogadásra gyanakodott, mire Thuróczy azt felelte: „Igen, fogadtam a halállal, és ő nyert.”
Tanulószobának rendezte be kórtermét, képes volt annyira belefeledkezni a tananyagba, hogy sokszor azt is elfelejtette, hol van. A vizsgákra kikéredzkedett a kórházból, hányingerrel küszködve, sokszor legyengülten, de szinte mindig sikeresen vizsgázott. Olyan is előfordult, hogy egy műtét utáni napon, amikor még javában feküdni kellett volna, friss sebbel, saját felelősségére távozott a kórházból, és egyetemi vizsgájára indult.”
Mit mondhatnék huszonéves srácként egy nemzetközi multinacionális vállalat női vezetői számára a L’Oréal HR napokon?
Csak azt, amit nemtől, kortól, státusztól, egészségügyi állapottól, politikai nézetektől, vallási hovatartozástól, szociális háttértől, stb. függetlenül mondanék mindenkinek, aki megkérdezi, hogy miről beszélek, amikor a “Homo sapiens szuperképességéről” beszélek?
Arról, hogy létezik egy módszer, amely ‘szuperképességet’ ad: ‘Homo sapiensből Super sapiens’ válhat belőlünk. Ezzel a képességgel mindannyian rendelkezünk, de a legtöbben nem alkalmazzák: talán mert eddigi életük során még nem is vették észre, hogy miről van szó. Sokan hallottak már erről a képességről, de mégsem tudják (ki)használni a megfelelő ismeretek hiányában. A legtöbben a mindennapokban úgy ‘profitálnak belőle’, hogy nem is tudnak róla. Vannak olyanok is, akik tudják, hogy mi a szóban forgó ‘szuperképesség’, kamatoztatják is az erejét, de nem jó célra vagy nem elég hatékonyan.
A Super sapiens könyvből kiderül számodra, hogyan kamatoztasd a ‘szuperképességedet’ az optimális teljesítményed és életviteled elérése érdekében.
A ‘szuperképességünk’ felé vezető úton közösen felfedezzük azt is, hogy mit tegyünk vagy mit együnk, hogyan regenerálódjunk, kerüljük vagy kezeljük a stresszt, javítsuk a fizikai és mentális teljesítményünket, az alvásminőségünket, egyszersmind az egészségünket. Mindezt nem pusztán ‘érzésre’, szubjektív alapon, hanem objektíven, tervezhetően és mérhetően, ‘biohacking eszközök’ segítségével. Itt a lehetőség, hogy a Super sapiens történetének megismerésén keresztül kitörj ‘biológiád börtönéből’, és a megfelelő gyakorlati tudást, eszközparkot, módszertanokat megismerve szabadon távozz ‘biológiád rabságából’, egyszersmind a Homo sapiens korlátozott szemléletmódjából, hogy elérd az optimális életviteledet és – a hosszútávon maximális – teljesítményedet!
A könyv előkészületeivel és megjelenésével kapcsolatban addig is ezen a linken tájékozódhatsz.
#futnihinnielni #supersapiens_konyv
Interjú a szervezőcsapattal:
Milyen területen és feladatokkal dolgozol, foglalkozol jelenleg?
Orvosbiológiai mérnök vagyok az Egis Digitalizációs Technológiai Központban. Munkám része az orvostechnikai eszközök prototípusának elkészítése, illetve ezen eszközök fejlesztésének irányítása.
A cégnél agilis csapatban dolgozom különböző projekteken, melynek során rengeteget tanultam az orvostechnikai eszközök fejlesztésével kapcsolatban. Célom, hogy tudásomat bővítsem ezen a területen.
Szerinted mi az a tulajdonságod,
ami miatt te az idei vezetőképző csapat tagja vagy?
Az a szemléletmódom, mely szerint nincs megoldhatatlan probléma vagy kihívás. Emellett mindig a folyamatos fejlődésre törekszem, ami szakmai készségekkel és vezetői törekvésekkel párosul. Továbbá nem csak a szervezetemben zajló projektekben veszek részt, hanem pályafutásom mellékprojektjeként egy non- és forprofit szervezetet is építek, könyvet írok, versenysportolok, illetve készülök a PhD tanulmányaimra.
Küldetésemnek érzem, hogy a lehető legoptimálisabban irányítsam az életemet, és ezt a gondolkodásmódot szeretném átadni kollégáimnak vagy az általam vezetett csapatoknak. Nem csak a minimum megvalósítására törekszem, hanem a maximumra, ami a képességeimből, tehetségemből, időmből, életem lehetőségeiből telik.
„A márciusi Longevity Meetup során fókuszba kerül az életmód szerepe a súlyos betegségekből való gyógyulásban.
Számos “csodatörténet” vagy “csodagyógyulás” létezik, amikről itt-ott hallhatunk, olvashatunk. Ha közelebbről vizsgálódunk, akkor ezek között a történetek között olyan ismétlődő minták fedezhetőek fel, amelyek elsősorban életmódbeli változtatásokat jelentenek. Első előadónk, Péter Sebestyén ezeket kezdte el megszállottan kutatni és beépíteni az életébe. Szeretné megosztani a felfedezéseit másokkal is, bízva abban, hogy hitet és erőt nyújt a nehéz vagy olykor kilátástalan helyzetekben is.
Majd Bertalan Thuróczy előadásában többek között arról fog mesélni, hogyan lehet fenntartani hosszútávon az egészséget, akár karrier/élsport mellett is. Hogyan lehet értékelni az élet minden percét, még a legkilátástalanabb helyzetekben is. Olyan gyakorlati tanácsokat szeretne adni, (és biohacker eszközöket mutatna be), amelyet akár azonnal be tudunk ültetni az életünkbe, életvitelünkbe a minél egészségesebb/hosszabb/stresszmentesebb/teljesebb élet reményében.
Végül Dr. Márky Ádám, a Longevity Project társalapítója, az életmódorvoslásról fog beszélni. Az életmódorvoslás egy tudományos bizonyítékokon nyugvó megközelítés, melynek célja a krónikus megbetegedések megelőzése, kezelése, esetleges visszafordítása azáltal, hogy segít az embereknek egészségkárosító szokásaikat egészségtámogató életmódra cserélni. Ádám első magyar orvosként tette le az International Board of Lifestyle Medicine vizsgáját életmód-orvostanból.”
100 év, 5200 hét, 3 milliárd szívdobbanás.
Optimista számolással (és szerencsés esetben) akár ennyi idő is rendelkezésünkre állhat. Az élet nem feltétlenül rövid, csak sokszor egy részét elpazaroljuk. A hétköznapokban szinte eszünkbe sem jut, hogy az idő az egyik legértékesebb erőforrásunk: korlátozott és rendíthetetlenül fogy.
Ha viszont jól gazdálkodunk, bármi beleférhet.*
Bármi, de minden nem: bármi lehetsz, de minden nem – a világon bármit megtanulhatsz, de mindent nem. Bármire lehet időd, de mindenre nem.
Nem az élet rövid, hanem az elpazarolt idő sok.
A mai világban akkora a zaj, a felesleges – és sokszor hamis – információ, a véget nem érő meetig-sorozatok, a projektek, a figyelmünkért versengő hírdetések és reklámok dopaminpályáinkat stimuláló tömkelege, hogy észre sem vesszük, ami igazán számít.
Az időm és energiám tervezésekor már nem csak azt veszem figyelembe, hogy mi az, amit meg kell tennem, hanem számot vetek arról is, amit nem fogok megtenni.
Ha mi nem osztjuk be az időnket és nem priorizálunk, akkor más fogja megtenni azt helyettünk: 0-24-ben rezeg a telefon, pittyeg az értesítő a meeting meghívókról és emlékeztető e-mailekről, az arcunkba vibrálnak a színes-szagos reklámok és hírdetések, és mindeközben egyre csak növekszik a véget nem érő TODO listánk.
Csak úgy tudtam megszabadulni ettől a negatív spiráltól, hogy elterveztem és mértem a 2022-es évem minden óráját*. Részletektől mentesen, nagyságrendileg néhány tevékenység időigénye:
~2890 óra alvás,
~800 óra olvasással töltött idő (70+ könyv, kb. 25.000 oldal),
~570 óra futóedzés (3670 lefutott km, +129 óra nyújtás, +104 óra erősítés),
~152 óra podcasthallgatás,
~ 2000 óra munka,
~1700 óra evés-ivás-kikapcsolódás-utazás és családdal/barátokkal töltött idő,
~300 óra spontán tevékenység (jó hír a szkeptikusoknak, hogy az élet spontaneitását még ez a fajta tervezés-mérés-beosztás sem fogja kiölni, hisz még így is több száz óra ‘random egyéb tevékenység’ is bekerül a képletbe. Ezt 2023-ban igyekszem kiküszöbölni még pontosabb tervezéssel-méréssel.)
2022 év végére tudtam csak elfogadni (látva a ‘kimutatásokat’), hogy ha valamire igent mondok, akkor rengeteg másra egyúttal nemet mondtam – nem férhet bele mindig, minden, mindenhol. Ezért is oly értékes az időnk és a figyelmünk.
Emellett számomra nagy tanulság volt, hogy terv nélkül csak random tevékenységeket fogunk végezni és – nem túl meglepő módon – random eredményeket fogunk elérni: sportban, munkában, tanulmányokban, és nagyjából az élet bármely területén.
De a tervezés önmagában nem elég: a mérés (amit nem mérünk, azon nem is tudunk javítani) és a kivitelezés is sokat nyom a latban: ötletelünk, álmodozunk, de egy idő után fel kell állni a tervezőasztaltól és el kell kezdeni a megvalósítást.
Sokszor itt fogy el a lendület. Az álmok itt térnek nyugovóra.
Az idő viszont könyörtelenül egyre csak telik.
Nem azért emlékeztetem magamat erre minden nap (‘memento mori’), hogy szorongjak az idő múlása miatt, hanem épp ellenkezőleg: hogy érezzem a súlyát és jelentőségét minden egyes órának, napnak, évnek.
Az idő múlásának elviselhetetlenül fájdalmas tényét számomra szinte csak a futás (pontosabban a futás nyújtotta flow élmény) tudja feloldani.
Percekre, órákra – amíg tartanak a kilométerek, amíg tart a flow.
De az áramlat egyszer véget ér; a kilométerek ‘elfogynak’, a versenynek vége lesz. És nem marad más, mint a visszatérés az időtlen, felhőtlen, már-már transzcendens állapotból a ‘való világba’, ahol az időnk nem tarthat örökké.
Saját felelősségünk, hogy kikkel és milyen tevékenységekkel töltjük a nekünk szánt ‘keretet’.
Ha ‘eljön az idő’, megbánást érzünk-e vagy elégedettséget:
megtettük-e mindazt, amire képesek voltunk életünk során?
100 év, 5200 hét, 3 milliárd szívdobbanás.
Az óra ketyeg
Digitalizáció a gyógyszeriparban,
digitális betegmegoldások, orvostechnikai eszközfejlesztés,
lehetőségek az Egis-ben!
Várjuk az érdeklődőket a HVG Online Állásbörzén!
„Az előadóról:
Kevés emberről mondható el, hogy huszon-egynéhány évesen fantasztikus életút áll mögötte. Thuróczy Bertalan, Berci ilyen. Évekig mintha két életet élt volna. Párhuzamosan járt egyetemre és kemoterápiára. Minden erejével a gyógyulásra és a tanulásra koncentrált. Átverekedte magát elsőre reménytelennek tűnő helyzeteken, és építkezett a tapasztalatokból – pszichésen és szakmai téren is. Ma már olyan életet él, amilyenre vágyott, úgy alakult a pályája is, amilyenről álmodott.”
Részletek: https://allasborze.jobline.hu/webeloadas/egis-gyogyszergyar-zrt-legyen-a-szakmad-a-hobbid
Science- and health communication will be implemented in the medical curriculum for the first time in Hungary!
Several fields and topics will be covered by experts ranging from:
🎥 video format science communication (e.g. TikTok and YouTube) to
🖊️ written science communication (e.g. book [self]publishing) to
🔴 on stage speeches (e.g. TEDx Talks)!
To name but a few of the lecturers:
Janka Molnár, Andras Tivadar Kulja MD, Péter István Turai, MD
and other science communicator experts!
Special thanks to Péter István Turai, MD for organizing this course in cooperation with Semmelweis University Innovation Center!”
A rákóczifalvai fiatalembert 21 évesen rákkal diagnosztizálták. De kemoterápiás kezelései közepette is folytatta tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetemen.
Élete eddigi legnagyobb eredményének azt tartja, hogy teljesen kigyógyult betegségéből. Ehhez szüksége volt rendkívüli akaraterejére, az életben, a tudományban, a sportban, az írásban való hitére. Hosszútávfutásba kezdett, különleges történetét pedig a Futni, hinni, élni című könyvében is összefoglalta. Ebben leírja történetét, azt, hogy – saját szavaival – „egy falusi parasztlegényből” hogyan vált mérnökké, és milyen emberfeletti nehézségekkel kellett megküzdenie a gyermekkori álmaihoz vezető úton.
Ám pozitív életszemlélete révén is, álmai megvalósulhatnak: orvos-biológiai mérnökként végzett, és van egy saját ötletén alapuló fejlesztése is. Ez a szenzorokkal felszerelt kesztyű, melyben fűtési rendszer van, s az eszköz egy mesterséges intelligencia gépitanuló algoritmus segítségével egyfajta perifériás rendellenességet tud megelőzni.
Mottója: Minden perc számít! Próbálja úgy élni az életét, hogy ne legyenek benne elvesztegetett órák, percek, hiszen a legjobban ő tudja, mennyire nagy kincs az egészséges élet, és ezt szeretné hosszú távon fenntartani.”
Forrás:
TalentN interjú, 2022, Thuróczy Bertalan:
http://talentn.hu/thuroczy-bertalan-orvos-biologiai-mernok–iro–atleta?fbclid=IwAR2wPknbqSCZYWzjnQuckg8d_TLeQ1X4ApwsQDtFSF316tuxgdmCsOsEjrQ
a ‘Ne pánikolj, sportolj’ c. könyv írója
„Az orvostechnikában folyamatosan jelen lévő változások, kihívások és fejlesztések miatt az innovatív – és diszruptív – szemléletmódot nem pusztán a hivatásomból fakadó kötelességemnek tekintem, hanem AZ EGYETLEN JÁRHATÓ ÚTNAK ebben az exponenciális gyorsasággal fejlődő szektorban.”
2021:
✔️Országos Tudományos Diákköri Konferencia –
Orvosi Informatika, II. helyezés
✔️NOKIA Fiatal Kutatói Díj
✔️A leginnovatívabb munkatárs
Thuróczy Bertalan, orvosbiológiai mérnök, a Futni, Hinni, Élni c. könyv szerzője
Thuróczy Bertalant pár évvel ezelőtt daganatos megbetegedéssel diagnosztizálták, de ő akkor is ment az álmai után. Mérnök szeretett volna lenni, azóta pedig már saját orvosi innovációt fejleszt. A Műegyetemen meséli el történetét az Én Vagyok Itt! c. műsorban.”
🎤| Thuróczy Bertalan, a FUTNI, HINNI, ÉLNI szerzője beszélget Náray Balázzsal, a Kossuth Rádió szerkesztő riporterével.
🎤A beszélgetés visszahallgatható👇
A mai napon a BSI és a Magyar Telekom közös sajtótájékoztatóján mutatta be a hétvégén megrendezésre kerülő eseményét. A fotón (balról jobbra) Szántó Dávid riporter, Thuróczy Bertalan mérnök, atléta, a Futni, hinni és élni könyv szerzője, Kovács Patrícia a SUHANJ! Alapítvány képviselője, Szabó Melinda, a Magyar Telekom lakossági szolgáltatások vezérigazgató-helyettese és Kocsis Árpád, a BSI ügyvezető-versenyigazgatója.
2021. Április 30-án indult útnak az ország legkeletibb részéről, hogy május 6-án megérkezzen az ország legnyugatibb pontjára. Mi is végig kísérjük az útján és együtt szurkolunk neki. Május 9-én pedig 20 órakor élőben beszélget vele Thuróczy Bertalan, a Futni, Hinni, Élni könyve szerzője, akinek szintén nagy példaképe Gábor és nem utolsó sorban a könyv egyik ihletője is.
Gyerekkorában elhatározta, hogy mérnök lesz és az emberiség javát fogja szolgálni. Valóra váltotta az álmát, még nincs 27 éves, és saját ötlete alapján épp egy sokak számára nagy segítséget jelentő orvostechnikai eszközt fejleszt. Ám amíg idáig eljutott, nagyon sok mindenen kellett átmennie. Thuróczy Bertalannal beszélgettünk, aki Futni, Hinni, Élni címmel írta meg nem mindennapi történetét.
Az egészség és a testmozgás szorosan összefüggő fogalmak. Az egészségünk nem magától értetődő, sok támogatásra és odafigyelésre van szüksége, hogy minőségi életet tudjunk élni. Szüksége van megfelelő táplálkozásra, egészségügyi szűrésekre és nem utolsó sorban a testmozgásra. A sport gyógyszer, amely nem csak fizikailag, de lelkileg is támogatja a testünket.
„Kevés embert ismerek, aki olyan inspiráló lenne, mint Berci. Egy végtelenül szerény és hihetetlenül szorgalmas fiúról van szó, akit 21 éves korában rákkal diagnosztizáltak. A kemoterápia során nem hagyott fel egyetemi tanulmányaival, egyszerre csinálta mindkettőt. Ennek lassan 6 éve. Azóta mesterdiplomát szerzett, olimpikonnal edz, orvostechnológiai eszközt fejleszt és nemrégiben könyvet írt, hogy másoknak tudjon a történetével segíteni. Na, de nem árulok el többet, ismerjétek meg ti is Bercit!”
Szerző: Nyitrai Réka
Gyermekkorában, játék közben sokszor Tarzannak képzelte magát. Thuróczy Bertalan szülőfalujában, Rákóczifalván, otthonuk kertjében fára mászott, sárban dagonyázott, a filmbéli hőshöz hasonlóan különleges kalandokat élt át. Akkor még nem sejtette, hogy néhány éven belül, szinte még gyerekként ezeknél sokkal komolyabb, embert próbáló „kalandokkal” kell szembenéznie, melyek, ha nem is filmbe, de mindenképpen könyvbe illők.
a Decathlonnal közösen, 2021. február 17-én a Facebookon élőben, online tartjuk a FUTNI, HINNI, ÉLNI című könyv online bemutatóját.
A könyvbemutatót összekötjük egy beszélgetéssel: Thuróczy Bertalan mellett a könyv orvosszakmai lektora Dr. Bozsányi Szabolcs, és a könyv megjelenésével, kampányával kapcsolatban Gyenes Donát fog beszélgetni a sportról, egészséges életmódról, és persze a könyv megszületéséről.
2021. februári előrendelések – A könyv megvásárlásából befolyt összeget a Futni Hinni Élni alapítvány megalapítására szánjuk.
Az alapítvány célja, hogy egy olyan közösséget építsen ki, amely támogatja az olyan már gyógyult, vagy még gyógyulófélben lévő betegeket, akik számára a sorstársak közössége, a sport és a testmozgás jelenti az életörömöt, a teljes – testi – lelki – gyógyulást. A célok elérése érdekében az élsportra való felkészítést – a megfelelő eszközök és szakemberek segítségével – is támogatja.
A szellem haláltánca – interjú novák zsombor péterrel | 2020
– Akkor miben hiszel?
„Az emberi akarat határt nem ismerő voltában, az élni akarás ösztönének legyőzhetetlenségében, a kitartás, szenvedély, kíváncsiság, szeretet erejében. Abban, hogy csak úgy tud testileg egészséges maradni az ember, ha a lelke is egészséges. Abban, hogy addig kell keresni az utunkat az életben, amíg rá nem találunk. Olykor a segítség, az útmutatás olyan formában érkezik, amelyről nem is gondolnánk. Abban, hogy minden okkal történik, még a legrosszabb, legfájdalmasabb dolgok is. Abban, hogy az önismeretnek, az életnek van egy öntanító jellege, amit olykor-olykor a legnagyobb szenvedések árán mutat meg nekünk. A kérdés csak az, hogyan fogjuk fel ezeket: tragédiaként és csapásként, vagy áldásként.”
egy huszonéves ráktúlélő – interjú földvári-oláh csaba íróval | 2019
„A 2020-as év minden nehézség és a vírushelyzet ellenére is a legproduktívabb volt számomra, egy percét sem vesztegettem el – nem csak a problémát, hanem annak megoldását is megláttam a helyzetben. A távoktatás és a távmunka miatt teljesült az a vágyam, mely szerint egyszerre tudok egyetemen is lenni, és mellette teljes értékű munkát is tudok vállalni. Nem azon aggódtam egész évben, hogy mi fog történni ebben a világot sújtó helyzetben, hanem azon igyekeztem tevékenykedni, ami segítség lehet embertársaimnak és magamnak is. Ennek fényében orvostechnikai eszközfejlesztéstől kezdve, könyvíráson át, alapítvány létrehozásáig mindenbe nagy lendülettel vetettem bele magam, és így, a karácsonyi időszak közeledtével minden szálat sikerült elvarrni. Remélhetőleg jövőre ennek az évnek a munkája “be fog érni”. Ez az év számomra a fejlődés éve volt, az élet minden területét figyelembe véve.”