raynaud-projekt
okos kesztyű
raynaud-szindróma és a megoldás:
szenzorokkal felszerelt, fűthető kesztyű
Orvosbiológiai mérnöki tudásomat és személyes érintettségemet egyesítve célom
egy olyan hordozható, viselhető orvostechnikai eszköz prototípusának elkészítése, amely lehetőséget nyújt egy perifériás keringési rendellenesség (nevezetesen a Raynaud–jelenség) monitorozására és megelőzésére.
Raynaud-jelenség során
elsősorban a kéz ujjaiban a perifériás hajszálerek olyannyira összeszűkülnek, hogy az érintett területeken a keringés csökkenése jól kimutatható módon változik. Ezt pulzoximéter és néhány egyéb bioszenzor segítségével lehet mérni. A pulzoximéter képes a szívfrekvencia, véroxigén-szint és a bőrhőmérséklet monitorozására, míg a többi szenzor – gyorsulásérzékelő és bőrimpedancia mérő – képes a használó aktivitását, illetve stressz-szintjét mérni.
A mért élettani paraméterek alapján
feltételezéseim és magamon végzett méréseim szerint előre jelezhető a jelenség beállta, míg mielőtt maga a beteg észrevenné a tüneteket.
A szenzorokkal felszerelt fűthető 'okos-kesztyű' (Raynaud-kesztyű) fejlesztése tehát egy hardver és a hozzá tartozó szoftver elkészítéséről szól, amely lehetőséget nyújt a Raynaud-jelenség (a perifériás érgörcsök) korai felfedezésére és megelőzésére.
A kesztyű automatikus hőfok-szabályozása
megakadályozza a Raynaud-jelenség előfordulását, meggátolva az oxigén-hiányos, perifériás érszűkületes állapot beállását.
A fűtésszabályozás manuálisan is történhet, akár okostelefonról is.
Gépi tanuló algoritmusok segítségével
lehetőség van a mért adatok közötti összefüggések keresésére, ezáltal pontosabb képet kapva magáról a Raynaud-betegség gyakoriságáról, előfordulási körülményeiről, súlyosságáról - a szervezetünk aktuális állapotának huzamosabb ideig tartó megfigyelése által.
Az eszköz előre jelzi és megakadályozza a perifériás érszűkületet a kéz ujjain,
továbbá a Raynaud-jelenség előzményeit is megismerhetjük a segítségével. Ezáltal személyre szabottan felállítható egy olyan paraméterhalmaz, amely tartalmazza azokat az értékeket, amelyek esetén az egyes betegeknél a jelenség be fog következni.
A projekt további célja
olyan gondolatok és megoldási lehetőségek vizsgálata és kipróbálása, amelyek a modernkori egészségügyi szemléletmódot, betegkövetés és betegség prevenciós lehetőségek eddig ki nem használt területeire fókuszálnak. A kialakított eszköz felhasználási köre egészen a specifikustól az általánosig terjed: a Raynaud-szindróma követését, tüneti kezelését lehetővé tevő hordozható, viselhető orvostechnikai eszköz elkészítése maga után vonja annak a lehetőségét, hogy az eszközt szélesebb körben is felhasználjuk.
a @flow_csatornán és a super sapiens könyvemben
további részleteket tudhatsz meg a raynaud-kesztyű fejlesztéséről!
érintett vagy a raynaud-betegségben?
érdekel az orvostechnikai-eszközfejlesztés?
beszállnál a fejlesztésbe?